GPM RACING,TEAM LOSI-GRAVE 6061-T6 ALLOY FRONT & REAR COMPLETE INTERNAL SPRING SHOCK SET (130MM AND 134MM) LMT2130134FR
GPM RACING,TEAM LOSI-GRAVE 6061-T6 ALLOY FRONT & REAR COMPLETE INTERNAL SPRING SHOCK SET (130MM AND 134MM) LMT2130134FR - BLUE está agotado y se enviará tan pronto como vuelva a estar disponible.
Descripción
Descripción
Packaging Includes:
Front / Rear Without Internal Spring Shock 130mm-4pcs
Front / Rear Complete Internal Spring Shock 134mm-4pcs
Special Delrin collar-8pcs
Spring Retainer (For 130mm Shock Absorber)-4pcs
Black Spring wire diameter 0.8mm (For 130mm Shock Absorber )-4pcs
Original Name / Part No:
Product major functions & usage:
Reduce the friction and absorb the pressure during driving so that the car can be more balanced.
Major advantages of upgrading to this part/product:
(2) GPM's built-in spring wire diameter is 0.8mm (original wire diameter is 0.7mm) for enhanced strength. If perceived as too firm, the original spring can be reinstalled.
(3) Shock shaft diameter increased to 4.0mm (original: 3.5mm), enhancing overall rigidity and bending resistance.
(5) The shock top uses special delrin collar, and the ball end head length is 8.0 mm.
(6) Shock absorber kit includes: Two 130mm-center-distance shocks and two 134mm-center-distance shocks for flexible front/rear mounting. Among these, the 130mm shock absorber does not include an internal spring(You can use the 4 black internal springs with 0.8mm wire diameter and the 4 black spring retainers provided by GPM for self-installation.)