ARRMA  |  SKU: ARA4306V4T4
Arrma ARA4306V4T4 Typhon 223S 1/8 BLX Brushless RTR 4WD Buggy (Blue) w/SLT3 2.4GHz Radio & DSC
Shipping calculated at checkout.
Description
Tough, Fast & Ready-to-Bash R/C Buggy
About the Typhon 223S BLX
Advanced Electronics & Brushless Power
The Typhon 223S BLX comes equipped with high-quality Spektrum electronics, including a powerful 3100kV brushless motor and an 80A two-in-one ESC and receiver unit that's water resistant for reliable performance on any terrain. This setup enables exceptional speeds on a 2S battery and even higher top speed thrills with 3S power, giving you control over how fast you go. With Dynamic Stability Control (DSC) offering four selectable modes, drivers can benefit from automated steering corrections on various surfaces, increasing control and confidence.
Heavy-Duty Drivetrain & Center Differential
Durable Design & Aggressive Styling
Features:
  • 2S and 3S LiPo compatibility for versatile power options
  • Capable of 35+ mph with 2S and 50+ mph with 3S power
  • Dynamic Stability Control (DSC) with four selectable modes
  • Strong 4x4 drivetrain with metal-geared center differential
  • Adjustable, oil-filled coil-over shocks for smoother rides
  • Impact-absorbing composite front and rear bumpers
  • Aggressive buggy body for added realism
  • Ventilated composite chassis to keep components cool
  • High side guards to protect from dirt and debris
  • Hidden body retention system with clipless design for easy access
Includes:
  • (1) Arrma Typhon 223S BLX 1/8 Brushless RTR 4x4 Buggy
  • (1) Pre-Installed Spektrum SLT 80A Two-in-One ESC/Receiver with DSC and IC5 Connector
  • (1) Pre-Installed Spektrum 3100kV Brushless Motor
  • (1) Spektrum S662 Metal-Geared 25T Water-resistant Digital Servo
  • (1) Spektrum SLT3 2.4GHz Transmitter
  • (4) AA Batteries
  • 2.5mm and 3.0mm Hex Wrenches
  • Product Manual
Needed To Complete:
  • (1) 2S or 3S LiPo Battery with IC5 Connector (7.4-11.1V)
  • (1) Compatible Battery Charger
Specifications:
Scale 1:8
Drive 4WD
Power Source 2S-3S LiPo (7.4-11.1V)
Length 20.12in (511mm)
Wheelbase 12.91in (328mm)
Width 12.05in (306mm)
Height 7.68in (195mm)
Weight 6.64lb (3.01kg)
Electronics
Motor Brushless
ESC Brushless
Connector IC5
Servo Metal-Gear - Digital
Wheels
Front -
Rear -
Hex 14mm